USĖNAI

„Sietynėlis pažare – jautelis vagoje“

 

Balandžio 25 dieną Usėnų seniūnijos bendruomenė, prisimindama senolių tradicijas, paminėjo Šv. Morkų – daržų dieną. Šį ypatingą pavasario rytą tradicijų puoselėtojai iš Usėnų bei Stoniškių kaimo bendruomenių, pasipuošę tautiniais rūbais, rinkosi į Rimos ir Valdo Bernotų sodybą. Čia visų laukė išpurentos ir morkų sėjai paruoštos daržo vagos.

 Salos etnokultūros ir informacijos centro bei Usėnų seniūnijos bendruomenės teatralizuotame renginyje dalyvavo ir Marija, ir šv, Morkus, ir velnias. Etnografinio teatro artistai Rūta Plačienė, Antanas Lukošius, Vytas Plačas inscenizavo sakmę apie šv. Morkų. Velnias pavagia iš Marijos sietą, tačiau šv. Morkus jį atima iš raguotojo ir švysteli iki dangaus. Dabar Sietynas – dažniausiai tautosakoje minimas lietuviškas žvaigždyno vardas. Tad, kai Sietynas įeina į vakaro žarą, laikas pradėti pavasario sėją. „Sietynėlis pažare – jautelis vagoje“, - sakė inscenizacijos veikėjai. Po nuotaikingo vaidinimo visi renginio dalyviai suėjo į Rimos ir Valdo daržą, kur pasėjo morkas. Kad jos augtų tiesios ir didelės, šeimininkas į vagos galą įbedė kuolą. Pagal senąsias lietuvių tradicijas, šią dieną kitų darbų dirbti nevalia, kad  ledai javų neiškapotų, kurmiai žemės neiškilnotų.

Oras pasitaikė puikus, tad po sėjos, sušokę kelis ratelius, buvome pakviesti trobon, kur garavo arbata ir kvepėjo įvairių rūšių morkų pyragai, iškepti Stoniškių ir Usėnų šeimininkių. Daug kalbų buvo apie sodus ir daržus. O linksmoji Birutė Sudeikienė  renginio dalyviams užminė ne vieną mįslę. Už teisingus atsakymus apdovanojo savo siūtais maišeliais, pilnais įvairiausių sėklų.

Baigiantis renginiui, Stoniškių kaimo bendruomenės pirmininkė Gražina Stančaitienė linkėjo gero derliaus ir dar daug šiltų susitikimų. Usėnų seniūnijos bendruomenės pirmininkė Aldona Rauktienė sodybos šeimininkams bei kaimynėms iš Stoniškių įteikė padėkos raštus už bendradarbiavimą, puoselėjant etnokultūrą. Ryto valandėlės prabėgo prasmingai, juk buvo prisiliesta prie senovės lietuvių palikimo – mūsų kultūros ištakų.

Nuotraukos galerijoje

EVENT CALENDAR

May 2024
M T W T F S S
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

WEBSITE DEVELOPMENT FUNDED BY

KPF
Leader
LeaderLT
LamatosZeme